Özel Günleri Unutmak Boşanma Sebebi Midir?

Evliliklerde taraflar eşlerinin doğumgünü, evlilik yıldönümü, tanışma yıldönümü gibi özel günleri unutabilmekte; bu durum diğer eş açısından üzücü olmakta, büyük kavgalara sebebiyet vermektedir.

Özel günleri unutmanın eşler arasında tartışma sebebi olabileceği muhakkaktır. Peki özel günleri unutmak aynı zamanda bir boşanma sebebi midir?

ÖZEL GÜNLERİ UNUTAN TARAF KUSURLU MUDUR?

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, 04.10.2016 Tarihli Kararında eşini sürekli özel günlerde ve sosyal ortamlarda yalnız bırakan erkeği kusurlu bulmuştur. İlgili kararda:

“Davalı karşı davacı kadının mahkemece kabul edilen ve gerçekleşen kurulu davranışları yanında, davalı karşı davalı erkeğin de eşine karşı ilgisiz olduğu; eşini sürekli özel günlerde ve sosyal ortamlarda yalnız bıraktığı, ve boşanmaya sebebiyet veren olaylarda kusurlu olduğu” denmektedir.

YARGITAY’IN ÖZEL GÜNLERE İLİŞKİN KARARI NASIL YORUMLANMALIDIR?

Yargıtay’ın anılan kararından da anlaşıldığı üzere; özel günlerde ve çeşitli sosyal ortamlarda eşini devamlı olarak yalnız bırakan eş, eşine karşı ilgisiz davrandığından kusurlu görülecektir. Hatırlatmak gerekir ki; boşanmaya sebebiyet veren olaylarda eşin kusurlu bulunması son derece önemlidir. Öyle ki; kusur durumu, boşanma kararında dikkate alındığı gibi, tazminat miktarı başta olmak üzere, boşanmanın feri niteliğindeki birçok hususun belirlenmesinde de esas alınmaktadır.

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi Başkanı Ömer Uğur Gençcan özel günler ve sosyal ortamlar kavramlarının neleri kapsadığını da detaylı bir şekilde açıklamıştır.

Gençcan açıklamalarında, özel günlerden evlilik yıldönümü, doğumgünü, yılbaşı, bayram; sosyal ortamlardan ise; düğünler, yurtiçi yurt dışı gezileri, konserler, açılış ve kermeslerin anlaşılması gerektiğini belirtmektedir.

Gençcan açıklamalarında, özel günlerde eşini yalnız bırakan tarafın kusurlu olacağını vurgulamış ve kusurlu tarafın diğer eşe manevi tazminat ödemek zorunda kalacağını belirtmiştir.