Anlaşmalı Boşanma Davası Nedir?

Türk Medeni Kanunu’ muz boşanmak için anlaşan eşlerin boşanma ile ilgili istek ve kararlarının uygulanabilmesi için 166/3 Maddesinde düzenlenmiştir.

Anlaşmalı boşanma “ evlilik birliğinin temelinden sarsılmasının “özel bir hali olarak kanunda düzenlenmiştir. Boşanmanın koşulları; tarafların çocukları var ise velayetinin, velayeti diğer tarafa bırakan eşin kişisel günlerinin tespitini ve iştirak nafakası ücretini, çeyiz malları, evlilik birliği içerisinde edinilmiş malları, tazminatı, yoksulluk nafakasını evlilik birliğinin sonlandıran tarafların serbestçe düzenleyebildikleri özel bir boşanma çeşididir.

Evlilik birliği temelinden sarsılmış olan ve boşamma sürecinin uzatmak istemeyen, boşanmanın mali yönleri ve velayet konusunda anlaşamaya varabilen çiftler için hızlı ve sorunsuz bir boşanma süreci gerçekleştirildiğinden uygulamada sık sık karşılaşılmaktadır.

Anlaşmalı boşanmanın gerçekleşebilmesinin ise koşul ve şartları vardır. Peki bunlar nelerdir?

Anlaşmalı boşanmanın koşul ve şartları

  1. Evliliğin en az 1 yıl sürmüş olması veya dava açıldıktan sonra mahkeme huzuruna boşanma isteğinin bildirildiği duruşma gününe kadar 1 yıl geçmiş olması gerekir.
  2. Eşlerden birinin açtığı davayı diğerinin kabul etmesi gerekir.
  3. Boşanmanın mali sonuçları ve var ise çocukların durumları ile ilgili bir protokolün mahkemeye sunulması gerekmektedir. Bu protokolün dava açılışında sunulması gerekmekte yahut en geç duruşma gününe kadar dava dosyasına sunulmalıdır.
  4. Tarafların boşanma isteklerini ve protokolde yazılan hususları tekrar mahkeme huzurunda beyan etmek için duruşma günü ikisininde hakim karşısında olması gerekmektedir.